Na opštini Voždovac, na Banjici nalazi se arheološko nalazište Usek koje se smatra za najdugovečnije vinčansko naselje u Beogradu.
Prema rečima stručnjaka iz Muzeja grada Beograda lokalitet Usek na Banjica široj naučnoj javnosti poznat je još od pedesetih godina 20. veka. Njegovo istraživanje obavljali su stručnjaci Muzeja grada Beograda u tri navrata 1955–1957, 1978. i 1998. godine. Značaj vinčanskog lokaliteta na Banjici za kulturnu baštinu Republike Srbije je nesaglediv, navode u Muzeju grada.
Rešenjem Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda br. 124/1 od 7.2.1964. arheološko nalazište Usek na Banjici proglašeno je spomenikom kulture ne samo opštine Voždovac, već i grada Beograda.
Arheološki lokalitet Usek obuhvata teren severozapadno od avalskog druma, na samom brežuljku, i prostire se do potoka koji se uliva u Banjički potok. Na ovom terenu nalazi se neolitsko naselje sa veoma bogatim kulturnim slojem u pet horizonata i kao takvo jedno je od najznačajnijih u našem delu Podunavlja. Naselje, u početku privremeno, pod povoljnim uslovima razvilo se u stalno. Dugo je trajalo i nekoliko puta obnavljano posle požara. Počev od najstarijeg horizonta sa zemunicama, pa kroz ostale, opaža se stalni razvoj i napredak u tehnici gradnje. Jedna od otkrivenih kuća ima dimenzije čak 20x11 m, što za građevinsku delatnost neolitskog čoveka podrazumeva visoku stručnost i tehniku. Neolitsko naselje na Banjici pripada vinčanskoj kulturi i svojom očuvanom i izrazito bogatom arhitekturom predstavlja značajno otkriće za proučavanje neolitskog doba.
Nažalost, 2022. godine, tokom nelegalne izgradnje novog naselja, uništen je značajan sloj ovog neprocenjivog lokaliteta. Tokom otkopavanja zemljište u cilju izgradnje novog (nelegalnog) naselja, bili su vidljivi ostaci vinčanskih kuća, peći i ognjišta. Pronađeni predmeti iz odbačene zemlje i iz samog iskopa ukazuju da je uništen jako moćan kulturni sloj sa ostacima keramike, životinjskih kostiju, alatki od kosti, roga i kamena iz svih faza vinčanske kulture.
Ovaj lokalitet bi zbog njegovog značaja trebalo obeležiti na propisan način, sačuvati ga od dalje devastacije i svakako ga uključiti u kulturno-turističku ponudu, kako Voždovca, tako i Beograda.
Izvor: Beogradsko nasleđe / Politika Online
Comentários