Draga Sofija, hvala ti što si pristala na Razgovor sa povodom za Portal Voždovčanka. A povod je i više nego značajan - oslikavanje murala Milunke Savić.
Draga Ana, hvala tebi što si me pozvala, veoma mi je drago da ljudi pišu o onome šta smo moji
prijatelji i ja uradili pre par meseci.
Na sebe si skrenula pažnju kada si došla na ideju da se na jednoj voždovačkoj zgradi oslika mural čuvenoj srpskoj heroini Milunki Savić. Pre nego što budeš nešto više rekla o tom veoma značajnom poduhvatu, predstavi se malo našim čitaocima. Čime se baviš i šta te najviše ispunjava?
Zovem se Sofija Natalija Kušaković, imam 20 godina i rođena sam Voždovčanka. Studiram muzičku produkciju na Fakultetu Savremenih umetnosti, čime se ujedno i bavim. Moja buduća profesija se razvija već godinama, s obzirom na to da se od malena bavim muzikom. Završila sam muzičku školu, sviram klavir i violinu, takođe se bavim i solo pevanjem. Pevanje je moja najveća strast i kao takva me najviše ispunjava. U životu težim da kroz muziku u ljudima izazovem reakcije, bile dobre ili loše one bi me motivisale da radim na sebi i svojoj muzici, ali i drugim umetnostima kao što je bila ova „street art” ili „ulična umetnost”, koja se desila sasvim slučajno i izazvala lavinu lepih reakcija.
Kako si došla na ideju za oslikavanje murala Milunki Savić? Reci nam nešto više o čitavom tom projektu. Osim Milunke Savić, da li postoji još neka žena srpske istorije koja te inspiriše i kojoj se diviš?
Na tu ideju sam došla pre tačno godinu dana u jednom sasvim običnom razgovoru sa sestrom. Voždovac je počeo da daje našoj heroini na značaju kada je moj kraj dobio novo ime mesne zajednice – „Milunka Savić”. Počela sam više da istražujem o njoj i pomislila sam da joj nismo posvetili dovoljno pažnje i zahvalnosti za ono što je učinila za našu zemlju i ceo srpski narod. Odmah sam počela da razmišljam o muralu i načinu na koji bi se realizovao. Potražila sam pomoć dve prijeteljice, strudentkinje likovnih umetnosti koje su pristale da mi pomognu oko oslikavanja murala koji su i one same prvi put radile, pa je ovo bio izazov za sve nas. Doznala sam u kojoj je zgradi živela, na kom spratu i u kom stanu. Obišla sam zgradu i našla sam savršeno mesto za realizaciju moje ideje. Uspela sam da nađem sponzora, koji nam je obezbedio sav materijal potreban za rad. Na ovom putu smo se susreli sa bezbroj problema, poput dozvole stanara zgrade, pukotine na zidu, pravljenje nove fasade... ali smo sve uspeli! Divim se svim ženama srpske istorije, ali i svim „običnim” ženama prošlosti i današnjice. Izdvojila bih Dragu Ljočić. Bila je prva srpska lekarka, borila se za emancipaciju žena u Srbiji i njihovu socijalnu jednakost.
Foto: Ana Stjelja / Sofija N. Kušaković
Koje je tvoje omiljeno mesto na Voždovcu i kakve te uspomene vezuju za njega?
S obzirom na to da sam ceo život provela u naselju Braće Jerković, to je moje omiljeno mesto ne samo na Voždovcu, nego i u celom Beogradu. Za njega me veže svaka uspomena iz detinjstva, svaki park u ulici Braće Jerković i školsko dvoriste OŠ „Branislav Nušić”. Šumice su mesto gde su me roditelji svakodnevno dovodili kao malu, da tražimo veverice koje bi nahranili. Tamo se svake
godine održavao festival „Zmajada”, za koji nisam čula već godinama.
Da možeš da biraš ili da odlučuješ, kakve bi nove sadržaje uvela na Voždovac i šta je ono što smatraš da nedostaje Voždovcu, posebno mladima?
Volela bih da se obnovi kultni bioskop „Voždovac” gde su se nekada okupljali svi mladi Voždovčani. Takođe, mislim da bi bilo super kada bi se organizovala letnja pozornica, na kojoj bi gledali predstave, standup ili kada bi imali bioskop na otvorenom.
Da li u skorijoj budućnosti planiraš neki sličan projekat ili pokretanje neke nove inicijative?
Da, imam puno novih ideja, razmišljam o novim projektima, ali za sada neka to ostane tajna, dok
se ne nađu sponzori. Nadam se, da sam svojom inicijativom podstakla svoje vršnjake Voždovčane i Voždovčanke da počnu da razmišljaju o svojim projektima i o načinu na koji ćemo ih realizovati i time još više ulepšati naš Voždovac.
RAZGOVOR VODILA: Ana Stjelja
Comments